Isofen.cz

Rozšíření fotovoltaiky o další panely

Rozvoj obnovitelných zdrojů energie je stále populárnější a jedním z nejefektivnějších způsobů, jak využít sluneční energii, je instalace fotovoltaických panelů. Pokud už máte fotovoltaickou elektrárnu a přemýšlíte o jejím rozšíření, jste na správném místě. V tomto článku se podíváme na důvody k rozšíření fotovoltaiky a postup, jak toho dosáhnout.

Důvody k rozšíření fotovoltaické elektrárny

Zvýšení výroby energie a snížení nákladů na energie

Jedním z hlavních důvodů pro rozšíření fotovoltaiky je zvýšení produkce energie. S větším počtem panelů můžete vyrábět více elektřiny, což může pokrýt rostoucí potřeby vaší domácnosti nebo firmy. Ve většině případů vám bude stačit jen přidat další fotovoltaické panely na střechu bez nutnosti výměny měniče a dalších komponentů. 

Zvýšení hodnoty nemovitosti

Instalace dalších fotovoltaických panelů může zvýšit hodnotu vaší nemovitosti. Potenciální kupci často ocení energeticky úsporné řešení, které jim může ušetřit peníze v dlouhodobém horizontu.

Rozšíření fotovoltaiky má několik důvodů.

Postup rozšíření fotovoltaiky

1. Posouzení stávající instalace

Než začnete s rozšířením fotovltaiky, je důležité posoudit stávající instalaci. Zkontrolujte stav současných panelů, střídače a dalších komponentů systému. Ujistěte se, že vaše střecha nebo jiná plocha, kde jsou panely instalovány, je v dobrém stavu a má dostatečnou nosnost pro další panely. 

2. Návrh rozšíření fotovoltaiky

Spolupracujte s odborníky na fotovoltaiku, kteří vám mohou navrhnout optimální rozšíření vaší elektrárny. Zohledněte orientaci panelů, jejich sklon a možné stínění, aby byl zajištěn maximální výkon. Fotovoltaické panely se instalují do stringů a je potřeba dodržet určité zásady. Například všechny panely ve stringu mají mít stejnou orientaci, sklon a měly by být parametrově shodné. Nové panely se připojují buď do již instalovaných stringů nebo se vytvoří nový string, kde může být i jiný druh panelů. 

3. Výběr nových panelů a komponentů

Vyberte kvalitní fotovoltaické panely a další komponenty, které budou kompatibilní s vaším stávajícím systémem. Mějte na paměti, že výběr kvalitních zařízení je klíčový pro dlouhodobou efektivitu a spolehlivost.

Nové fotovoltaické panely musí parametrově odpovídat již instalovaným a vše musí být dimenzované na možnosti měniče. V některých případech bude potřeba vyměnit i měnič, pokud již parametrově neumožňuje větší DC výkon. Pokud se celkový výkon FVE dostane nad 10kWp, tak bude také nutné instalovat odpojovače pod panely a stop tlačítko, aby bylo možné panely na střeše tlačítkem rozpojit a zajistit tím bezpečné napětí. Odpojovače budou muset být instalovány i na současné panely.

Naším favoritem jsou solární panely AIKO, které mají záruku 30 let. 

Co vás bude dále čekat při rozšíření fotovoltaiky

 • Podání žádosti na distribuční společnost – Pro rozšíření výkonu je nutné požádat nejprve EGD, ČEZ nebo PRE. Jedná se o stejný proces, který jste absolvovali již při instalaci první FVE
 • Možná úprava elektroměrového rozvaděče – Každý rok se mění požadavky na elektroměrový rozvaděč a musí být tedy upraven podle aktuálních podmínek distribuční společnosti, aby FVE mohla být připojená do sítě. Pokud jste tedy FVE instalovali v době, kdy nebyl vyžadován vypínač instalace nebo elektroměr mohl být pod plechem, tak bude potřeba elektroměr upravit
 • Vypracování nového projektu – S novou instalací panelů je nutné také upravit projektovou dokumentaci a na základě té bude následně vystavena revizní zpráva
 • Zajištění revize a podání žádosti na distribuční společnost – Po instalaci je nutné vypracovat novou revizní zprávu a tu následně zaslat na distribuční společnost a požádat o rozšíření. 
 • Informovat SFŽP nebo ERU – pokud jste na FVE dostali dotaci z některého dotačního programu, tak je nutné informovat o rozšíření nebo požádat o navýšení licence.

Závěr

Rozšíření fotovoltaické elektrárny o další panely je skvělým způsobem, jak zvýšit produkci energie a snížit náklady na elektřinu. Dodržováním výše uvedených kroků můžete zajistit, že vaše investice bude přinášet maximální užitek a efektivitu. Pokud potřebujete poradit s návrhem nebo instalací, neváhejte se obrátit na naše odborníky, kteří vám rádi pomohou.

Rádi se postaráme o Vaší energetickou soběstačnost

Pokud máte zájem o instalaci tepelného čerpadla nebo potřebujete další informace, neváhejte nás kontaktovat. Jsme zde, abychom vám pomohli najít optimální řešení pro vaše potřeby a přispěli k efektivnějšímu a udržitelnějšímu způsobu vytápění vašeho domova.

  Naší práci si klienti pochvalují

  4,9/5

  5/5

  4,75/5

  5/5