Isofen.cz

Požár fotovoltaiky: Nejčastější příčiny

Přestože jsou fotovoltaické systémy bezpečné, občas dochází k požárům, což může být pro majitele velmi znepokojující. Jedná se však o minimální počty případů, kdy zasáhne požár fotovoltaiky v porovnání s počtem instalovaných fotovoltaických elektráren. Mezi roky 2011 a 2016 došlo v ČR k celkem 62 požárům, který souvisely s FVE a to představuje 0,054 % všech připadů požárů. V roce 2022 pak hasiči vyjížděli k celkem 29 požárům FVE a v roce 2023 k 45 požárům. Nárůst ovšem souvisí s velkým počtem nových instalací. V tomto článku se podíváme na hlavní příčiny požárů fotovoltaických elektráren a jak se jim vyhnout.

Fotovoltaika sama o sobě nehoří

Je důležité si uvědomit, že samotné fotovoltaické panely, měniče i baterie jsou navrženy tak, aby byly bezpečné a odolné. Jsou vybaveny různými bezpečnostními prvky. K požárům dochází převážně kvůli nesprávné instalaci, špatné údržbě nebo vadným komponentům.

Hlavní příčiny proč požár fotovoltaiky vznikne

1. Nesprávná instalace

  • Špatně připojené kabely a konektory mohou způsobit přehřívání a následný požár.
  • Konektory by neměly nikde ležet na střeše, aby na ně nemohla téct voda. 
  • Nejčastější příčinou je zkrat a může nastat například špatně utaženými vodiči v rozvaděči.  
  • Měniče dokáží rozpoznat poruchu izolace, přesto je potřeba zkontrolovat, že kabely nejsou nikde skřípnuté nebo může hrozit poškození izolace. Na DC straně od kabelů musí být vždy použity vodiče certifikované pro fotovoltaické elektrárny a mít dvojitou izolaci. Slaněné vodiče musí být na koncích také vždy opatřeny dutinkami. 
  • Nekvalitní materiály, například izolace kabelů, mohou být méně odolné vůči teplotním změnám a mechanickému namáhání. Všechny komponenty by měly být certifikované.   
  • Ujistěte se, že váš fotovoltaický systém instaluje certifikovaná a zkušená firma.
  • Důkladně prověřte reference a recenze instalační firmy.

2. Špatná údržba

Nepravidelná kontrola a údržba mohou vést k hromadění nečistot a listí, které mohou zvyšovat riziko a způsobí požár fotovoltaiky. Plánujte pravidelné kontroly a údržbu systému. Každá fotovoltaická elektrárna by měla každé 4 roky projít revizí, kde bude ověřeno nejen správné fungování, ale je možné i odhalit možné budoucí problémy. V lepším případě udělá revizní technik i kontrolu termokamerou. Nedostatečný monitoring systému může znamenat, že potenciální problémy nejsou identifikovány a řešeny včas. 

Dobře zapojená a udržovaná fotovoltaická elektrárna je bezpečná a spolehlivá. Dodržováním těchto doporučení můžete minimalizovat riziko požárů a užívat si výhody obnovitelné energie bez obav.

Rádi se postaráme o Vaši energetickou soběstačnost

Pokud máte zájem o více informací nebo potřebujete odbornou radu, neváhejte nás kontaktovat. Naši specialisté jsou připraveni vám pomoci s jakýmikoli dotazy nebo problémy týkajícími se fotovoltaických systémů.

    Naší práci si klienti pochvalují

    4,9/5

    5/5

    4,75/5

    5/5