Isofen.cz

Optimální orientace a sklon fotovoltaických panelů

Typy střech a jejich vhodnost pro solární panely

A. Šikmé střechy

Sedlové střechy jsou jedním z nejběžnějších typů střech v Česku. Tento typ střechy je ideální pro solární panely díky svému sklonu, který umožňuje snadné umístění panelů pod optimálním úhlem. Nejčastějším systémem uchycení jsou střešní háky na taškové střechy nebo kombi šrouby při uchycení na plechové krytiny. Dále se pak používají hliníkové profily a příchytky.

Výhody:

 • Levnější konstrukce pro uchycení panelů v porovnání s plochou střechou 
 • Ve většině případů nebude zatížení panelů představovat problém na nosnost střechy 
 • Na plochu střechy se vejde více panelů oproti ploché střeše. Není potřeba dělat mezery mezi řadami kvůli stínu.

B. Ploché střechy

Ploché střechy jsou dalším častým typem střech v Česku, které se v poslední době velmi často využívají pro instalaci solárních panelů. Nejčastější sklony jsou 10° a 15° stupňů. Je možné použít i větší, je však potřeba správně spočítat účinky větru, aby panely neuletěly. 

Výhody: 

 • Není nutný zásah do střešní konstrukce a používá se jen zátěžová konstrukce. To však znamená větší váhu na střechu a je nutné vypočítat potřebnou zátěž, aby konstrukce odolala náporu větru
 • Možnost optimalizovat úhel panelů pomocí konstrukce
 • Fotovoltaické panely jsou snáze přístupné

Co zvážit při výběru střechy pro solární panely

 1. Orientace střechy: Ideální orientace střechy pro solární panely je směrem na jih. Panely orientované na jih mají nejvyšší efektivitu, protože dostávají nejvíce slunečního světla během dne. Je možné instalovat i na východ nebo západ a výroba je jen o maximálně 20% nižší než na jižní stranu, ale zase máte větší výrobu ráno a večer. 
 2. Sklon střechy: Optimální sklon střechy pro solární panely v našich podmínkách pohybuje mezi 30° a 45°. Pro porovnání je rozdíl ve výrobě mezi 35° a 15° sklonem přibližně 5% ve prospěch většího úhlu. 
 3. Stínění: Zkontrolujte, zda na vaši střechu nedopadá stín od stromů, komínů nebo jiných budov. Stín může významně snížit efektivitu solárních panelů.
 4. Stav střechy: Ujistěte se, že vaše střecha je v dobrém stavu a je schopná unést dodatečnou váhu solárních panelů a jejich konstrukce.
 5. Vhodnost materiálu střešní krytiny: Dá se říct, že fotovoltaiku lze instalovat na jakýkoliv typ krytiny, ale problematické jsou eternitové a cembritové krytiny, které lehce praskají, montáž je náročná a je potřeba speciální systém uchycení, který je cenově dražší.

Rádi se postaráme o Vaší energetickou soběstačnost

Pokud máte zájem o instalaci tepelného čerpadla nebo potřebujete další informace, neváhejte nás kontaktovat. Jsme zde, abychom vám pomohli najít optimální řešení pro vaše potřeby a přispěli k efektivnějšímu a udržitelnějšímu způsobu vytápění vašeho domova.

  Naší práci si klienti pochvalují

  4,9/5

  5/5

  4,75/5

  5/5