Isofen.cz

Sdílení elektřiny pro domácnosti

S příchodem novely energetického zákona, Lex OZE II, od 1. července 2024 se otevírá domácnostem napříč Českou republikou nová možnost – sdílení elektřiny. Ať už máte fotovoltaický systém na venkovské chalupě nebo uvažujete o jeho instalaci ve vašem bytovém domě, sdílená elektřina a komunitní energetika vám otevírá dveře k efektivnějšímu a udržitelnějšímu způsobu využití energie.

Nové možnosti sdílení elektřiny

Aktivní zákazník

Jako aktivní zákazník můžete snadno sdílet vyrobenou elektřinu s maximálně deseti dalšími odběrnými místy. Tato možnost je ideální pro ty, kteří chtějí využívat energii vyrobenou na jednom místě (např. na chalupě) také v jiných lokalitách (např. v bytě ve městě).

Energetické společenství

Pro větší skupiny až do 1000 členů nabízí zákon možnost vytvořit energetické společenství. To umožňuje sdílení energie z jedné nebo více společných výrobních jednotek, což může zahrnovat domácnosti, obce, školy či malé firmy. Tato možnost je vhodná pro komplexnější projekty komunitní energetiky.

Jak na sdílení elektřiny se sousedem aneb fotovoltaika v bytovém domě

Co je potřeba zařídit pro komunitní sdílení energie?

 • Stanovení vůdčího odběrného místa (OMV): Pro sdílení elektřiny v rámci SVJ se určí vůdčí odběrné místo, ke kterému bude fotovoltaika připojena.
 • Výměna elektroměrů: Pro zajištění sdílení je nutná výměna stávajících elektroměrů v bytech za chytré, které umožňují průběhové měření.

Cena za sdílení elektřiny

Sdílení elektřiny v rámci bytového domu je výhodné, jelikož se neplatí regulované poplatky za distribuční soustavu.

Sdílená elektřina a komunitní energetika představují nejen krok k soběstačnosti a udržitelnosti, ale také k větší flexibilitě a efektivitě využívání vlastní vyrobené energie.

Rádi se postaráme o Vaší energetickou soběstačnost

Pokud máte zájem o instalaci tepelného čerpadla nebo potřebujete další informace, neváhejte nás kontaktovat. Jsme zde, abychom vám pomohli najít optimální řešení pro vaše potřeby a přispěli k efektivnějšímu a udržitelnějšímu způsobu vytápění vašeho domova.

  Naší práci si klienti pochvalují

  4,9/5

  5/5

  4,75/5

  5/5