Isofen.cz

Proč se v Česku vyplatí asymetrický střídač

Česko je jedna z mála zemí, která má měření po fázích, na rozdíl od většiny světa, které měří součtově. Z praktického hlediska to znamená omezený výběr fotovoltaických střídačů, kde většina asymetrii neumí a nutnost nákupu pro odběratele většího množství elektřiny než by bylo nutné. Benefit to přináší jen pro distribuční společnosti.

V praxi to funguje tak, že symetrický střídač dodá do všech fází stejný výkon. 9kW je tedy rozděleno 3kW do každé fáze. Málokdy se však stává, že by všechny fáze byly stejně zatížené. Pokud tedy máme na jedné fázi odběr 4 kW, na druhé 1kW a na třetí 0kW, tak nastane následující případ.

 

V tomhle případě zákazník prodává 4kW distributorovi za cca 1 Kc/kW a nakupuje 1kW od distributora za cca 5kč. V případě součtového měření by nemusel nakupovat elektřinu žádnou, protože by 4kW dodal a 1kW vzal ze sítě, takže 4 kW – 1kW = 3kW jen prodej do sítě. Asymetrický střídač dokáže dodat do fází nerovnoměrně podle potřeby. V tomhle případě by tedy dodal do 1. fáze 4 kW, do 2. fáze pak 2,5 kW a do 3. fáze také 2,5 kW. Nebylo by tedy potřeba nakupovat elektřinu od distributora.